درباره مستند مادر سفالگری فنوج مریم ارباب

مادر هنر سفالگری ایران مریم ارباب گروه رژنا مستند سفالگری

درباره مستند مادر سفالگری فنوج مریم ارباب

جدیدترین خبر از اولین مستند گروه فرهنگی هنری رژنا از شهرستان فنوج

مستند سفالگری شهرستان فنوج  مادر سفالگری فنوج استاد مریم ارباب

درباره ی مستند سفالگری فنوج مریم ارباب

 

استاد مریم ارباب را بی شک میتوان مادر سفالگری و هنر شهرستان فنوج َ وحتی  استان سیستان و بلوچستان  نامید و بی تردید کم لطفی ما مردم و مسئولین شهرستان فنوج  باعث شده که نه تنها این هنر و سرمایه ملی ما ناشناخته و رو به خاموشی و فراموشی برود بلکه  استاد روزهای سختی را برای  تهیه مایحتاج روزانه خود سپری می کند ,  کسی که شاید در هر جای دیگر از این جهان و یا کشور بود تبدیل به چهره ای ماندگار و بین المللی می شد.

استاد مریم ارباب بدون استفاده از دستگاه و یا وسیله خاصی و فقط با هنر دست خود سفال هایی ظریف و زیبا را خلق می کند که نمی شود ارزش مادی روی آن گذاشت. اما با مشکلاتی که در تهیه خاک و مواد اولیه دارد کمتر میتواند به خلق این آثار زیبا ب‍ردازد و محدود کارهایی که آماده میکند با قیمت ناچیز در اختیار مشتریان قرار می دهد که حتی کفاف نیازهای زندگی روزمره اش را نمی دهد . مریم کارگاه ندارد , خانه ندارد , پول ندارد , در خانه دخترش زندگی می کند , مریم به سختی زندگی میکند.

ما در اولین تجربه ی فیلم سازی خود به سراغ استاد مریم ارباب رفتیم و از نزدیک شاهد هنرآفرینی و خلق آثار هنری این بانوی هنرمند و  گرانقدر فنوجی بودیم که  ان شاء الله به زودی کار تهیه و ساخت این مستند به پایان خواهد رسید.

از همینجا از همه ی مسئولین و بزرگان شهرستان فنوج در خواست داریم تا از این هنرمند گرامی  هر طور شده حمایت کنند و امکاناتی در اختیارش بگذارند تا تنها دغدغه اش هنرش باشد و نه نان شبش

 

‍پیشرفت کار ۷۰ درصد

 

http://rojna.ir/?p=254